به آرین‌مستر خوش آمدید. اگر علاقه‌مند هستید، در توری که برایتان ترتیب داده‌ایم، ما را همراهی کنید تا با علوم هوانوردی و وسایل پرنده بیشتر آشنا شوید. تفاوتی ندارد که یک دانش‌آموز مشتاق، یک خبرنگار کنجکاو، یک متخصص علوم انسانی و یا حتی یک مهندس هوافضا باشید. با مطالعه مطالب این سامانه، وارد دنیای هوانوردی شوید و یا دامنه اطلاعاتتان را گسترش دهید. در این تور، برای صرفه‌جویی در وقت شما، فقط قسمتهای مهم‌تر را دنبال می‌کنیم و باقی قسمتها را به خودتان واگذار می‌کنیم! این تور به گشت و گذار در برگه اطلاعات عمومی اختصاص دارد و بدون آنکه وسیله پرنده خاصی مد نظر باشد یا جزئیاتی پیجیده مطرح شود، کلیات صنایع هوایی را مرور می‌کنیم تا مطالب تخصصی را بهتر درک کنید.

 

ایستگاه ۱. نکات نگارشی- نحوه درج اطلاعات را در برگه اطلاعات پایه>شیوه‌نامه>ترجمه و نگارش بخوانید تا با نکات نگارشی متون آشنا شوید و مثلاً فرق «ج.» و «جی.» را دریابید؛ «ج.» ترجمه حرف انگلیسی J و «جی.» ترجمه حرف انگلیسی G است.

ایستگاه ۲. دسته‌بندی- در برگه اطلاعات پایه>تعاریف>دسته‌بندی‌ها با انواع وسایل پرنده، تعاریف و جایگاه کلی آنها در طبقه‌بندی وسایل پرنده  آشنا شوید. حتی انواع موتورهای هواپیما هم  ببینید. در اینجا اطلاعات بیشتری نسبت به ایستگاه اول وجود دارد و باید زمان بیشتری برای آن بگذارید.

ایستگاه ۳. آناتومی وسایل پرنده- در برگه اطلاعات پایه>ساختارشناسی با اجزای اصلی وسایل پرنده، اعم از هواپیمای سبک، هواپیمای مسافربری، هایکوپتر (بالگرد) و یا حتی اجزای اصلی یک موتور آشنا شوید. اگرچه اطلاعات زیادی در اینجا وجود دارد، ولی خیلی وارد جزئیات نشوید و بیشتر به اجزای اصلی توجه کنید.

ایستگاه ۴. داستان پیدایش- حالا به برگه اطلاعات پایه>تاریخچه پرواز بروید تا داستان پیدایش صنایع هوایی را بخوانید. در اینجا، دورنمای رشد این صنایع شرح داده شده است. اگر مشتاق جزئیات بیشتر بودید، می‌توانید به برگه‌های فرعی همین برگه مراجعه کنید. در برگه اطلاعات پایه>تاریخچه پرواز> تلاش‌های اولیه قصه ناکامی پیشگامان اولیه پرواز را دنبال کنید. همین تلاشهای ناکام، باعث موفقیت برادران رایت شد که شرح آن در برگه فرعی اطلاعات پایه>تاریخچه پرواز>ظهور هواپیما آمده است. پیشرفت بیشتر صنایع پروازی مدیون ابداع پیشرانه جت بوده که در برگه فرعی اطلاعات پایه>تاریخچه پرواز>پیشرانه جت قصه آن را بخوانید. اگر هنوز حوصله قصه‌خوانی دارید، به برگه فرعی اطلاعات پایه>تاریخچه پرواز>آغاز عصر فضا بروید و ماجرای تلاشهای انسان برای ورود به فضا را ببینید.

ایستگاه ۵. چرخه زندگی- اکنون وقت مناسبی است که با دوره عمر بک وسیله پرنده آشنا شویم. پس به برگه اطلاعات پایه>چرخه‌زندگی بروید. موضوعات اقتصادی دوره عمر وسایل پرنده را که در برگه فرعی اطلاعات پایه>چرخه زندگی>چرخه زندگی اقتصادی به اختصار شرخ داده شده ببینید. سپس موضوعات فنی را هم در برگه فرعی اطلاعات پایه>چرخه زندگی>چرخه زندگی اقتصادی بخوانید که با دقت و جزئیات بیشتر شرح داده شده است و خواندنش وقت بیشتری می‌گیرد.

ایستگاه ۶. اهداف- حالا باید با انواع مأموریت وسایل پرنده آشنا شوید. البته در برگه اطلاعات پایه>تعاریف>ماموریتها همه انواع آن، به ترتیب حروف الفبا جمع‎‌آوری شده است ولی خواندن همه آنها لازم نیست. چرخی بزنید و هر کدام برایتان جالب‌تر بود را بخوانید. بعداً هرجا لازم بوید، می‌توانید به اینجا برگردید تا توضیحات لازم را بیابید.

ایستگاه ۷. در این آخرین ایستگاه، به برگه اطلاعات پایه>شیوه‌نامه>درج اطلاعات بروید. در اینجا همه جزئیات نحوه درج اطلاعات فنی وسایل پرنده را جمع‌آوری کرده‌ایم. البته لازم نیست که همه جزئیات را به‌دقت بخوانید و مروری سریع کفایت می‌کند. بعداً در حین مطالعه اطلاعات فنی وسایل پرنده، هر جا برایتان ابهامی بود، می‌توانید به اینجا برگردید.

By