بل ۴۳۰

۱۹۹۴

Bell 430

هلیکوپتر چندمنظوره دوموتوره
  • هم‌خانواده: بل ۲۲۰، بل ۲۳۰
  • سازنده: بل تکسترون (کانادا)

هلیکوپتر بل ۴۳۰ مجهز به اسکید

بل ۴۳۰ مدل تکامل‌یافته بل ۲۳۰ بود که خود آن هم با اصلاح بل ۲۲۲ به‌وجود آمده بود. هلیکوپتر بل ۲۲۲ هرچند براى کاربران بیمارستانى، شرکتها، و خدمات عمومى بسیار مناسب بود، و ظاهر شکیلى هم داشت، دچار مشکلاتى در سیستم موتور بود که تقاضاى بازار براى خرید آن‏‌را شدیدا کاهش داد. طراحان بل، که هنوز هم زمینه فروش هلیکوپتر میان‏‌وزن و دوموتوره‏اى مثل ۲۲۲ را مناسب مى‏‌دیدند، با اجراى اصلاحاتى در ۲۲۲ (به‏‌ویژه با تغییر نوع موتور)، هلیکوپتر ۲۳۰ را به بازار عرضه کردند. با فروش قابل‏‌قبول ۲۳۰، طراحان بل براى تدارک هلیکوپتر پرتوان‌تر و اقتصادى‏‌تر ۴۳۰ آماده شدند.

به‏‌د‌لیل تمایل مشتریان ۲۲۲ و ۲۳۰ براى در اختیار گرفتن هلیکوپترهایى با فضاى کابین بزرگتر، به‏‌ویژه در زمینه خدمات پزشکى اضطرارى و شرکت‌هاى نفتى ساحلى، بازاریاب‏‌هاى بل افزایش فضاى کابین را موردتوجه قرار دادند. به این ترتیب، با افزایش فضاى کابین به‏‌اندازه ۲۳%، در طرح جدید ۴۳۰ فضاى کافى براى جاگیرى سه ردیف صندلى فراهم شد. برنامه طراحى و ساخت ۴۳۰ در فوریه ۱۹۹۲ آغاز شد. بل مسئولیت ساخت اجزاى دینامیکى را به‏‌عهده گرفت، و ساخت بدنه و آلات دقیق پروازى را به شرکت میرابل واگذار کرد. هرچند پروانه‏‌هاى اصلى دوتیغه‏‌اى و نیم‌ه‏صلب ۲۲۲ و ۲۳۰ مزیت‌هایى از نظر تعمیرات و نگهدارى ساده‏‌تر و اشغال فضاى کمتر دارد، در ۴۳۰ براى افزایش قدرت برآزایى پروانه، کاهش صداى پروانه و مقدار ارتعاش آن، و توسعه پاکت پروازى هلیکوپتر، از پروانه چهارتیغه‏‌اى استفاده شده است.

بل ۴۳۰ براى نخستین بار در ۲۵ اکتبر ۱۹۹۴ پرواز کرد، و گواهینامه صلاحیت پروازى را در فوریه ۱۹۹۶ دریافت کرد. اولین پیش‏‌نمونه ۴۳۰ ارابه فرود جمع‌‏شونده داشت؛ اما دومین پیش‌‏نمونه آن، به اسکید مجهز بود. پروانه اصلى بل ۴۳۰ بدون‏‌لولا و بدون‏‌یاتاقان است، و به همین دلیل، نگهدارى نسبتا ساده‏‌اى دارد. توپى پروانه اصلى از جنس مواد مرکب و الیاف فشرده ساخته شده که ضمن تحمل بارهاى آئرودینامیکى، امکان حرکت‌هاى سه‏‌گانه پروانه را فراهم کند.

تولیدات بل ۴۳۰ در سال ۲۰۰۸ پس از تولید ۱۳۶ فروند متوقف شد.

هلیکوپتر بل ۴۳۰ مجهز به چرخ

  • کاربران: ایالات متحده امریکا، بلغارستان، دومینیکن، اکوادور
  • تعداد تولید شده: ۱۳۶ فروند
  • قیمت: (بر اساس نرخهاى سال ۱۹۹۵، با تجهیزات پایه) حدود ۳/۷۵۶ میلیون دلار

شکل سه‌نمای بل ۴۳۰

مشخصات فنی:

  • مراجع:

Air International magazine, May 1995

https://en.wikipedia.org/wiki/Bell_430

  • تاریخ آخرین بازبینی: ۹۹/۷/۱۹

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *