ای.-۱۲۹

۱۹۸۵

A-129

هلیکوپتر تهاجمى ضدتانک
  • شهرت: منگوستا
  • سازنده: آگوستا (ایتالیا)
در ۱۹۷۴ شرکتهاى آگوستا (ایتالیا) و ام.بى.بى. (آلمان غربى سابق) طراحى مشترک هلیکوپترى رزمى را آغاز کردند. طرح مشترک آنها، به‏‌نام اى.- ام.بى.بى.-۱۱۵، از هلیکوپترهاى اى.-۱۰۹ و بى.او.-۱۰۵ بزرگ‌تر بود. هرچند که این همکارى در اثر مشکلات فنى به‏‌زودى به هم خورد، آگوستا براى تأمین نیازهاى «نیروى زمینى ایتالیا»، تحقیقات این طرح را پیگیرى کرد. نیروى زمینى خواهان یک هلیکوپتر ضدتانک بود که براى اجراى مأموریت‌هاى حمله به مواضع زمینى هم قابل‏‌استفاده، و ضمنا براى خدمت در نیروهاى ناتو در دهه ۱۹۹۰ مناسب باشد. در ۱۹۷۷ مجلس ایتالیا بودجه طرح جدید را تصویب کرد، و از آن پس، آن‏‌را منگوستا نامیدند.

طرح نهایى منگوستا در ۱۱ سپتامبر ۱۹۸۳ براى نخستین بار پرواز کرد. تا زمان تحویل اولین فروند منگوستا به نیروى زمینى در ۱۹۸۶، بیش از دو میلیون ساعت کار تحقیقاتى و تولیدى بر  روى آن انجام شده بود؛ براى ساخت پیش‏‌نمونه‏‌هاى آزمایشى هم بیش از یک میلیون ساعت وقت صرف شده بود.

منگوستا یک هلیکوپتر کوچک مناسب براى میدان رزم است، و براى اجراى مأموریت‌هاى ضدزره، اسکورت، و تهاجمى بهینه شده است. دو سرنشین این هلیکوپتر، بر اساس رویه مرسوم، پشت سر هم قرار مى‏‌گیرند، و جایگاه سرنشین عقبى کمى بالاتر از سرنشین جلویى است. شیشه‏‌هاى کابین منگوستا مسطح، و کم‏‌تلألؤ است. این هلیکوپتر در ناحیه دماغه، به حسگرهایى براى سیستمهاى دید در شب، جلونگر مادون قرمز، بردیاب لیزرى، و سایت تسلیحات مجهز است. بال‌هاى کوتاه منگوستا علاوه‏ بر کاهش بار وارده بر پروانه در پرواز افقى، به چهار پایه نصب تسلیحات مجهز است. منگوستا قادر به استفاده از تسلیحاتى به شرح زیر است: موشک‌هاى تاو، هلفایر، راکت‌ها، و تیربارها در مأموریت‌هاى تهاجمى، و موشک‌هاى سایدویندر، میسترال، و استینگر در نبردهاى هوایى.

همه قسمت‌هاى منگوستا در برابر گلوله‏‌هاى آتشبارهاى ۷ر۱۲ میلیمترى از فاصله ۸۰۰ مترى مقاوم است، و کلاهک پروانه چنان طراحى شده که بیشترین حفاظت را براى مکانیزم کنترل پروانه تأمین کند. این هلیکوپتر قادر به اجراى عملیات در محیط‌هاى آلوده شده از بمب‌هاى شیمیایى و میکروبى است، و نسبت به اختلالات الکترونیکى هم مقاوم است. با استفاده زیاد از مواد مرکب (تا حد ۶۱% از وزن خالى هلیکوپتر)، منگوستا به‏‌اندازه ۲۵% از کبرا و ۵۰% از آپاچى سبک‌تر است.

  • انواع مدل‌ها:
  • کاربران: ایتالیا، ترکیه
  • تعداد تولید شده: ۶۰ فروند
  • قیمت: )بر اساس نرخهای ۲۰۲۰) حدود ۲۲ میلیون دلار
منگوستا

شکل سه‌نمای منگوستا

مشخصات فنی

مشخصات فنی

  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی: ۱۳۹۹/۱۰/۲۸

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *