Tu-204

 

توپولف-۲۰۴

۱۹۸۹

Tu-204

هواپیماى مسافربرى میان‏‌برد
  • همخانواده: توپولف-۲۲۴، توپولف-۲۳۴
  • سازنده: توپولف (روسیه)
در سال ۱۹۸۶ سه هواپیماى جدید مسافربرى روسى به نمایش گذاشته شدند. یکى از این هواپیماها، که براى خدمت در خط هوایى آئروفلوت در دهه ۱۹۹۰ پیش‏‌بینى شده بود، توپولف-۲۰۴ بود. ۲۰۴ که به «بوئینگ ۷۵۷ روسى» شهرت یافته، ابعاد مشابهى با ۷۵۷ دارد؛ ولى پس‌گرایى بالش کمى کمتر است. در ساختار توپولف-۲۰۴، همانند بقیه هواپیماهاى مسافربرى معاصر روسى، از مواد مرکب استفاده زیادى شده تا از وزن هواپیما کاسته شود. این وزن بهینه، به همراه موتورهاى کم‏‌مصرف، بازدهى سوختى قابل‏‌توجهى در این طرح جدید توپولف داشته است. بال‌هاى ۲۰۴ به هوابُرهاى فرابحرانى مجهز است، و علاوه‏‌بر نسبت منظرى زیاد و پس‌گرایى متوسط، ته‏‌بال‌هایى هم دارد. توپولف-۲۰۴ به سیستم پیشرفته کنترل پرواز-با-سیم مجهز شده، و به جاى فرمان کنترل، با اهرم‌هاى مرکزى هدایت مى‏‌شود.

پیش‏‌نمونه توپولف-۲۰۴ براى نخستین بار در دوم ژانویه ۱۹۸۹ به پرواز درآمد. تولید مدل پایه این هواپیما در ۱۹۹۴ آغاز شد، و در ۱۲ ژانویه سال بعد، گواهینامه صلاحیت پروازى براى آن صادر شد. در ۱۹۹۴ اعلام شد که بر اساس طرح پایه توپولف-۲۰۴، ساخت هواپیماهایى با طول بدنه کوتاه‌تر بررسى شده است. این طرح‌ها شامل نوع نزدیک‏‌برد/میان‏‌برد براى حمل ۱۶۶ نفر مسافر و نوع دوربرد براى حمل ۹۹ تا ۱۶۰ نفر مسافر بوده که آن‌ها را توپولف-۲۲۴ و ۲۳۴ نامیده‏‌اند.

Tu-204

تویولف-۲۰۴

  • انواع مدل‌ها: Tu-204-100 (مدل پایه، با ظرفیت حمل ۲۱۴ نفر مسافر)، Tu-204-100 (دوربردتر از مدل اولیه)، Tu-204-100C (شبیه مدل ۱۰۰، بارمزد بیشتر به‏ ازاى برد کمتر)، Tu-204-120 (14 اوت ۱۹۹۲، مجهز به موتورهاى رولز رویس)، Tu-204-122 (شبیه مدل ۱۲۰، با سیستم اویونیکى غربى)، Tu-204C (نوع باربرى مدل ۱۰۰)، Tu-204-200 (با وزن و ظرفیت حمل سوخت بیشتر)، Tu-204-200C شبیه مدل ۲۰۰، با ظرفیت حمل مسافر بیشتر)، Tu-204-220 (شبیه مدل ۲۰۰، با موتورهاى رولز رویس)، Tu-204-222 (شبیه مدل ۲۲۰، با سیستم اویونیکى غربى)
  • کاربران:
  • تعداد تولید شده: ۸۶ فروند
  • قیمت:
سه‌نما

سه‏‌نماى توپولف-۲۰۴

مشخصات فنی مدل پایه

مشخصات فنی

  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *