کاموف-۳۲

 

کاموف-۳۲

۱۹۷۶

Ka-32

هلیکوپتر ترابرى
  • نامگذارى نظامى ناتو: هلیکس سى.
  • همخانواده: کاموف-۲۷
  • سازنده: کاموف (اتحاد جماهیر شوروى سابق)
پس از مرگ کاموف در ۲۴ نوامبر ۱۹۷۳، سرگئى میخایف ۳۶ ساله جانشین او شد، و مدیریت برنامه ناتمام کاموف-۳۲ را، که توسعه طرح قبلى کاموف-۲۷ بود، به عهده گرفت. در این دوران، به‏ دلیل توسعه و بهره‏‌بردارى از شمالى‏‌ترین نواحى روسیه، نیاز مبرمى به یک هلیکوپتر دوربرد قابل‏‌استفاده در همه شرایط جوى وجود داشت تا براى شناسایى کوه‌هاى یخى استفاده شود. البته هدف اصلى از طراحى ۳۲، تخلیه محموله‏‌هایى تا وزن ۵،۰۰۰ کیلوگرم از کشتى به ساحل بود؛ هیچیک از هلیکوپترهاى آن زمان شوروى (سابق) توانایى چنین کارى را نداشت. همچنین، طبق برنامه، کاموف-۳۲ بایستى به شکل یک جرثقیل پرنده طراحى مى‏‌شد تا در امور نصب خطوط انتقال قدرت برق و کارهاى عمرانى هم مفید باشد.

براى نخستین بار در هشتم فوریه ۱۹۸۱ نشریه «ارتش سرخ» گزارش خلاصه‏‌اى از ساخت هلیکوپتر جدید کاموف-۳۲ را منتشر کرد، و شروع تولید آن‏‌را خبر داد. اولین پرواز این هلیکوپتر در ۱۹۷۶ یا ۱۹۷۷ انجام گرفت، و تولید آن در ۱۹۸۰ آغاز شد. پیمان ناتو که قبلاً کاموف-۲۷ را هلیکس نامیده بود، طرح جدید را هلیکس سى. نامگذارى کرد.

کاموف-۳۲ با یک نفر خلبان پرواز مى‏‌کند، و اهرم‌هاى کنترل و صفحه آلات دقیق فقط براى صندلى سمت چپ کابین (صندلى خلبان) در نظر گرفته شده‏‌اند. این هلیکوپتر قابلیت پرواز در شب را داراست، و بنا به ادعاى سازنده، حتى در بدترین شرایط جوى قطب شمال، چه در روز و چه و شب، قادر به پرواز است. بنابراین، قطعاً هلیکس به تجهیزات کامل الکترونیکى و سیستم‌هاى حرارتى ضدیخ براى تیغه‏‌هاى پروانه، مجراهاى ورودى هواى موتورها، و پنجره‏‌ها مجهز است. همچنین، سیستم خلبان خودکار کاموف-۳۲ به‏ کمک یک جهت‏‌یاب الکترومکانیکى و یک سیستم کنترل‏‌کننده، اجراى مانور تقرب و پرواز ایستا را بدون‏ نیاز به دخالت خلبان میسر مى‏‌کند.

Ka-32

هلیکوپتر کاموف-۳۲ در شرایط بد آب‏‌وهوایی هم قابل‏‌استفاده است.

  • انواع مدل‌ها: Ka-32T (مدل همگانى، قابل‏‌استفاده در نقش آمبولانس یا جرثقیل هوایى)، Ka-32S (مدل دریایى)، Ka-32K (جرثقیل هوایى)، Ka-32A (ارتقاءیافته مدل پایه)، Ka-32A1 (مدل آتش‏‌نشانى‌‌)
  • کاربران: روسیه، بلغارستان، یمن، هند، اوکراین، …
  • تعداد تولید شده:
  • قیمت:
سه‎‌نما

سه‏‌نماى کاموف-۳۲ تى.

مشخصات فنی کاموف-۳۲ تی.
مشخصات فنی
  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

همچنین ببینید

bell222

بل۲۲۲

  بل۲۲۲ ۱۹۷۶ Bell 222 هلیکوپتر تجارى سبک چندمنظوره سازنده: بل تکسترون (ایالات متحده امریکا) معمولاً …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com