اف.-۱۵

۱۹۷۲

F-15

هواپیماى جنگنده برترى هوایى
  • شهرت: ایگل
  • سازنده: مک‌‏دانل داگلاس (ایالات متحده امریکا)
F-15

هواپیمای اف.-۱۵

در ژوئیه ۱۹۶۷ روس‌ها طى یک نمایش هوایى در حوالى مسکو، دو هواپیماى جدید را نمایش دادند که یکى بال‏‌متغیر، و دیگرى شکارى چابکى با دو دم عمودى بود. بعدها معلوم شد که اولى میگ-۲۳ و دومى میگ-۲۵ بوده‏‌اند. ظهور این دو هواپیماى جدید براى غربی‌ها بسیار نگران‏‌کننده بود. از طرفى، مدت‌ها بود که در غرب جنگنده مناسب جدیدى براى درگیرى نزدیک هوایى ساخته نشده بود. «نیروى هوایى ایالات متحده» با درک حساسیت موضوع، طراحى جنگنده رهگیر دوربردى با قابلیت‌هاى برترى هوایى را به مناقصه گذاشت. از بین پیشنهادات رسیده، طرح مک‏‌دانل داگلاس برگزیده شد، و پیش‏‌نمونه این طرح، به‏‌نام اف.-۱۵ (ایگل)، در ۲۷ ژوئیه ۱۹۷۲ براى نخستین بار پرواز کرد؛ در آن موقع، نیروهاى امریکایى در منجلاب جنگ ویتنام فرو رفته بودند. به این ترتیب، ایگل نخستین جنگنده برترى هوایى ایالات متحده پس از اف.-۸۶ (۱۹۴۸) محسوب مى‏‌شود.
از ویژگی‌هاى بارز اف.-۱۵، بال پهن و ساده آن است که بار نسبتاً کمى به آن وارد مى‏‌شود. همچنین، نسبت رانش-به-وزن اف.-۱۵ در شرایط رزمى به‏‌خوبى از عدد واحد فراتر مى‏‌رود. با این ویژگی‌ها، ایگل مانورپذیرى زیادى دارد که تا امروز همچنان قابل‏‌توجه بوده است.

اولین فروند تولیدى اف.۱۵ اى. در ۲۵ دسامبر ۱۹۷۴ پرواز کرد، و در ژوئیه ۱۹۷۵ وارد خدمت نیروى هوایى شد. پس از تولید ۳۸۳ فروند اف.۱۵ اى. و ۶۰ فروند اف.-۱۵ بى.، از اواسط دهه ۱۹۸۰ تولید مدل‌هاى اف.-۱۵ سى. و اف.-۱۵ دى.، با ظرفیت حمل سوخت بیشتر، جانشین دو مدل قبلى شد.

f-15

هواپیماى جنگنده اف.-۱۵ با تحمل فشار نه برابر ثقل، یکى از قوی‌ترین جنگنده‏‌هاى امریکایى است.

  • انواع مدل‌ها: F-15A (اولین مدل تولیدى)، F-15B (مدل دوسرنشینه)، F-15C (ارتقاءیافته مدل اى.، با ظرفیت حمل سوخت بیشتر و سیستم‌هاى اویونیکى پیشرفته‏‌تر)، F-15D (مدل دوسرنشینه، ارتقاءیافته مدل بى.، با ظرفیت حمل سوخت بیشتر و سیستم‌هاى اویونیکى پیشرفته‏‌تر)، F-15E (مدل دوسرنشینه بازدارنده دوربرد، ارتقاءیافته مدل بى.)، F-15H، F-15I (براى صدور به اسرائیل)، F-15S (براى صدور به عربستان سعودى)، F-15U Plus (پیشنهادى براى صدور به امارات متحده عربى)
  • کاربران:
  • تعداد تولید شده: (تا سال ۲۰۲۱) ۱،۱۹۸ فروند
  • قیمت:
F-15

سه‏‌نماى اف.-۱۵ ئى.

مشخصات فنی اف.-۱۵ سی.

مشخصات فنی

  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *