سوپرکینگ‌ایر

 

بیچ‌کرافت سوپرکینگ‌ایر

۱۹۷۲

Beechcraft Super King Air

هواپیماى ترابرى مسافربرى/باربرى یا تشریفاتى
  • نامگذارى نظامى امریکایی: سى.-۱۲
  • همخانواده: کینگ ایر
  • سازنده: بیچ‏‌کرافت (ایالات متحده امریکا)
هواپیماى شخصى سوپر کینگ ایر اساساً بر مبناى طرح کینگ ایر ۱۰۰ طراحى شده و به دم T-شکل مجهز است. سوپر کینگ ایر ۲۰۰ براى نخستین بار در ۲۷ اکتبر ۱۹۷۲ پرواز کرد، و در طول دو دهه توسعه، بیش از ۲،۰۰۰ فروند آن به خدمت کاربران مختلف نظامى و غیرنظامى درآمد؛ به همین دلیل، سوپر کینگ ایر پرفروش‌ترین هواپیماى شخصى توربوپراپ شده است.

در ماه مارس ۱۹۸۱ با استفاده از موتورهاى پى.تى.۶ اى. ساخت پرات اند ویتنى، مدل جدیدتر بى.۲۰۰ و بى.۲۰۰ سى. عرضه شده‏‌اند که نسبت به مدل پایه، عملکرد پروازى بهترى در کروز و ارتفاع پرواز دارند؛ همچنین، اختلاف فشار کابین (بین بیرون و درون) و بیشترین وزن بى‏‌سوخت مدل بى.۲۰۰ بیشتر شده است.

با استفاده از پیکره یک فروند سرى ۲۰۰ و پس از اجراى اصلاحاتى، مدل سرى ۳۰۰ ساخته شده که در اکتبر ۱۹۸۱ به پرواز درآمد. بعضى از اصلاحات این مدل (نسبت به سرى ۲۰۰) شامل موارد زیر است: موتورهاى پرتوان‌تر، گسترش لبه حمله بال‌ها (درون‏‌سوى موتورها)، چرخهاى فعال‏‌شونده با سیستم هیدرولیک، وزن برخاستن بیشتر، و تغییرات زیادى در تجهیزات درونى. چون هزینه‏‌هاى خطوط هوایى در اروپا بر اساس بیشترین وزن برخاستن هواپیما محاسبه مى‏‌شود، مدل سبک‏‌وزنى بر اساس طرح سرى ۳۰۰ براى عرضه به کاربران اروپایى پیشنهاد شده که آن‏ را ۳۰۰ ال.دبلیو. نامیده‏‌اند.

آخرین مدل سوپر کینگ ایر، مدل ۳۵۰ است که در سپتامبر ۱۹۸۸ براى نخستین بار پرواز کرد، و از ماه مارس ۱۹۹۰ براى تحویل آماده شد. سرى ۳۵۰ نسبت به سرى ۳۰۰ بدنه‏‌اى طویل‌تر (به اندازه ۰/۶۸ متر) دارد که حاصل افزودن دو پلاگ در جلو و عقب بال‌هاست؛ همچنین، به طول دهانه بال آن افزوده، و ته‏‌بال‌هایى در انتهاى بال‌ها قرار داده شده است.

سوپرکینگ‌ایر

سوپر کینگ ایر ۲۰۰ با فروش دو هزار فروند در مدت دو دهه، از پرفروشترین هواپیماهاى شخصى است.

  • انواع مدل‌ها: Super King Air 200 (مدل پایه)، B200 (شبیه مدل پایه ولى با عملکرد بهتر در کروز)، B200T (مدل گشت‏‌زنى دریایى)، Super King Air 300 (سپتامبر ۱۹۸۳، اصلاح‏‌شده مدل بى.۲۰۰ با موتورهاى قوی‌تر و وزن بیشتر)، Super King Air 350
  • کاربران:
  • تعداد تولید شده: (تا انتهای سال ۲۰۱۵) ۳،۷۸۱ فروند
  • قیمت:
سه‌نما

شکل سه‌نمای سوپرکینگ‌ایر

مشخصات فنی سری ۲۰۰

مشخصات فنی

  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *