c-141-starlifter

 

سی.-۱۴۱ ۱۹۶۳ C-141
هواپیماى ترابرى نظامى
  • شهرت: استارلیفتر
  • سازنده: لاکهید (ایالات متحده امریکا)
در ابتداى دهه ۱۹۶۰ و پس از اعلام مناقصه «فرماندهى ترابرى نظامى نیروى هوایى ایالات متحده» براى ساخت یک هواپیماى ترابرى توربوفن، شرکت‌هاى بوئینگ، داگلاس، جنرال داینامیکس، و لاکهید طرح‌هایى را پیشنهاد کردند. در ۱۳ مارس ۱۹۶۳ طرح لاکهید (شعبه جورجیا) به نام سى.-۱۴۱، که به استارلیفتر شهرت یافت، برنده مناقصه شد. پنج فروند پیش‏‌نمونه سى.-۱۴۱ اى. ساخته شدند که اولین آنها براى نخستین بار در ۱۷ دسامبر ۱۹۶۳ پرواز کرد. قرارداد ساخت ۲۸۴ فروند دیگر هم بین نیروى هوایى و شرکت لاکهید منعقد شد.

سى.-۱۴۱ اولین هواپیماى ترابرى جت بود که براى فروریزى چتربازان ارتش ایالات متحده به کار گرفته شد. همچنین، چند فروند از این هواپیما پس از اجراى اصلاحات سازه‏‌اى موضعى، توانایى حمل موشک‌هاى بالستیک بین‏‌قاره‏‌اى مینوتمن را کسب کردند؛ وزن ۴۱،۷۳۱ کیلوگرمى ( ۹۲،۰۰۰ پوندى) این موشک‌ها بسیار افزون‌تر از بیشترین بارمزد مجاز استاندارد ۳۲،۱۳۶ کیلوگرمى ( ۷۰،۸۴۷ پوندى) استارلیفتر بود. به‏‌علاوه، با تجهیز سى.-۱۴۱ به سیستم فرود همه‏‌گونه‏‌هوایى، این هواپیما با استانداردهاى «رده +۲» از مجموعه مقررات «اداره هوانوردى فدرال» منطبق شد.

تا اوایل دهه ۱۹۷۰ آشکار شد که استارلیفتر بیشتر از قابلیت بارگیرى فیزیکى‏‌اش، مى‏‌تواند بارمزد حمل کند؛ بنابراین، تصمیم گرفته شد که طول بدنه همه هواپیماهاى تولید شده (به‏‌جز چهار فروند آزمایشى) افزایش یابد. با این اصلاح، سى.-۱۴۱ بى. ساخته شد. پیش‏‌نمونه مدل بى. با افزایش طول بدنه تا حد ۴/۰۶ متر در بالادست بال و ۳/۰۵ متر در پایین‏‌دست بال، به‏‌اندازه ۳۰% ظرفیت حمل بار بیشتر داشت. این پیش‏‌نمونه براى اولین بار در ۲۴ مارس ۱۹۷۷ به پرواز درآمد، و آخرین فروند ساخته شده‏‌اش، در ژوئن ۱۹۸۲ تحویل شد.

پس از به‏‌کارگیرى سى.-۱۴۱ اى. در جنگ ویتنام، سى.-۱۴۱ بى. در همه عملیات نظامى ایالات متحده مورداستفاده قرار گرفت. حمایت از رژیم صهیونیستى در جنگ اکتبر ۱۹۷۳، عملیات گرانادا در اکتبر ۱۹۸۳، عملیات پاناما در دسامبر ۱۹۸۳ (شامل فروریزى ۲،۰۰۰ نفر چترباز در بزرگترین یورش هوایى پس از جنگ جهانى دوم)، و جنگ خلیج فارس در سال‌هاى ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱، نمونه‏‌هایى از حضور جدى این مدل استارلیفتر بوده است.

هرچند بروز پدیده خستگى فلزات در قسمت‌هاى مختلفى از سازه استارلیفترها نگران‏‌کننده بود، و نیروى هوایى هم برنامه‏‌اى را براى تعویض آنها با سى.-۱۷ اى. آغاز کرد، این برنامه با جدیت چندانى پیگیرى نشد.

c-141

هواپیمای سی.-۱۴۱

  • انواع مدل‌ها: C-141A، C-141B
  • کاربران:
  • تعداد تولید شده: (تا ۱۹۸۵) ۲۸۵ فروند
  • قیمت:
سه‌نما

سه‏‌نماى سى.-۱۴۱ بى.

مشخصات فنی سی.-۱۴۱ بی.
مشخصات فنی
  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *