Do212

 

دورنیر ۲۱۲
Dornier 212
هواپیماى مجهز به بالهاى پشت‏‌همى
  • سازنده: دورنیر (آلمان)
قایق پرنده آلمانى دورنیر ۲۱۲ از جنبه‏‌هاى مختلفى، بویژه به دلیل استفاده از بال‌هاى پشت‏‌همى، یک هواپیماى غیرعادى محسوب مى‏‌شود. ۲۱۲ اساسا یک قایق پرنده آبى‏‌خاکى آزمایشى بود، که براى رسیدن به یک هدف طراحى مشخصى، تدابیر ویژه‏‌اى براى آن اتخاذ شد. براى دستیابى به یک طرح آئرودینامیکى خیلى تمیز، با پرهیز از ترکیب سنتى موتور-پروانه در بالاى بدنه، موتور در درون بدنه قرار داده شد تا به کمک یک محور دراز، پروانه‏‌اى را در انتهاى دم بچرخاند. براى دور ماندن پروانه از سطح آب، لازم بود پروانه در حین برخاستن و فرود آمدن هواپیما، بالا برده شود. این عمل با لولا کردن محور چرخاننده در انتهاى موتور انجام مى‏‌شد؛ چنان‏که محور چرخاننده مى‏‌توانست با رسیدن به زاویه ۱۲ به سمت بالا، پروانه را بالا ببرد.

دوگانه بودن بال ۲۱۲ دلیل ویژه‏‌اى داشت. قرار گرفتن موتور در پشت بال اصلى، باعث پسروى گرانیگاه قایق پرنده به نقطه‏‌اى بسیار عقب‌تر از عقب‌ترین نقطه مجاز مى‏‌شد. براى جبران این مشکل، ابعاد دم افقى افزایش داده شد؛ تا حدى که طول دهانه و سطح دم افقى، (به ترتیب) به دوسوم و ۵۶% مقادیر مربوط به بال اصلى رسید.

چون در آن زمان، همه کارخانه‌‏هاى آلمانى دورنیر در خدمت امور نظامى بودند، هواپیماى غیرنظامى ۲۱۲ در کارخانه‏اى واقع در خاک سوئیس ساخته شد.

Do212

دورنیر ۲۱۲، یک طرح آلمانى ساخته شده در سوئیس، با دمى که تا حد یک بال، گسترش یافته؛ گردش محور پروانه به سمت بالا، پروانه را از سطح آب دور مى‏‌کرد.

  • مراجع:
  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *