convair-xfy-1-pogo

 

ایکس.اف.واى.-۱ Convair XFY-1
هواپیماى تبدیل‌‏پذیر
  • سازنده: کانویر (ایالات متحده امریکا)
  • شهرت:  پوگو
اولین هواپیماى دُم‏‌نشین موفق، جنگنده تک‏‌سرنشینه ایکس.اف.واى.-۱ (پوگو) است، که کانویر آن‏ را براى «نیروى دریایى ایالات متحده» فراهم کرد. دلیل نامگذارى این هواپیما به پوگو، تشابه آن با وسیله ورزشى «پوگو استیک» است؛ «پوگو استیک» شامل میله و فنرى حول آن است، که با سوار شدن بر روى آن، جهش‌هاى بلندى انجام مى‏‌دهند. پوگو مى‏‌تواند از فضاى کوچکى بر روى عرشه یک کشتى پرواز کند، و نیازى به عرشه طولانى یک ناو هواپیمابر ندارد. پس از انجام آزمایش‌هاى مهارشده، پوگو اولین پرواز آزاد را در دوم اوت ۱۹۵۴ انجام داد، و بعد از هلیکوپترها، به عنوان اولین پروازگر واقعا عمودپرواز شناخته شد.

براى نخستین بار در بین وسایل پرنده، موتور ملخى طرح پوگو از نیروى رانشى بیشتر از وزن ناخالص آن برخوردار بود. به دلیل لزوم کوچک بودن پیکره، و همچنین، توان قابل‏‌توجه ۵،۸۵۰ اسب‏‌بخار موتور توربوپراپ آلیسون واى.تى.-۴۰، لازم بود که در سیستم پیشرانه پوگو ملخ‌هاى هم‏‌محور به کار رود تا اثر گشتاور موتور خنثى شود. البته درواقع، در هواپیماى پوگو از دو موتور استفاده شده، ولى نه براى اینکه هرکدام، ملخ جداگانه‏‌اى را بچرخاند. دو موتور توربینى تى.-۳۸ با یک جعبه‏‌دنده و محور مشترکى به هم وصل شدند تا یک موتور واى.تى.-۴۰ به وجود آید.پوگو هواپیمایى از نوع بال‏‌مثلثى است، که دو پره عمودى بزرگ دارد. در انتهاى بال‌ها و دو پره دمى، از ضربه‏‌گیرهاى طویلى استفاده شده که به چرخ‌هاى کوچکى مجهزند؛ این مجموعه، ارابه‏‌هاى فرود را تشکیل مى‏‌دهد. سکان‌هاى عمودى و شهپرهاى پوگو با قرار گرفتن در جریان هواى گذرنده از میان ملخ‌ها، حتى در شرایط پرواز ایستا هم مؤثرند. با بیش بینى مشکل عملکرد خلبان در وضعیت‌هاى مختلف قرارگیرى هواپیما، صندلى او با مکانیزم ویژه‏‌اى در تمام شرایط در حالت نزدیک به تراز باقى مى‏‌ماند. اگرچه این شیوه برخى از مشکلات خلبان را حل مى‏‌کند، اما نشستن هواپیما (فرود از عقب) در حالى که خلبان به سمت دیگرى قرار گرفته، و از روى شانه سعى مى‏کند به زمین بنگرد، کار بسیار دشوارى است.

اولین پروازى که پوگو عملیات انتقال از حالت عمودى به افقى و سپس بازگشت به حالت عمودى را انجام داد، در دوم نوامبر ۱۹۵۴ انجام شد. در آن روز، پوگو پروازى موفقى داشت، ولى براى توسعه طرح دُم‏‌نشین به حد کافى قانع‏‌کننده نبود.

Convair_XFY-1_Pogo_2

هواپیماى بال‏‌مثلثى و دُم‏‌نشین ایکس.اف.واى.-۱ (پوگو) متعلق به «نیروى دریایى ایالات متحده»

  • مراجع:
  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *