AD-1

 

ای.دی.-۱ AD-1
هواپیماى مجهز به بال غیرعادى
  • سازنده:  ناسا (ایالات متحده امریکا)
اى.دى.-۱ نمونه بسیار ساده‌‏شده‏‌اى از هواپیماهاى با پسگرایى متغیر بود. این طرح داراى بالى بود که حول یک نقطه مرکزى لولا داشت، و زاویه‏‌اش نسبت به بدنه تغییر مى‏‌کرد؛ به‏‌طورى‏‌که بال هواپیما در یک سمت بدنه به صورت پسگرا و در سمت دیگر بدنه به صورت پیشگرا درمى‏‌آمد. اى.دى.-۱ در «مرکز تحقیقات پروازى درایدن»، وابسته به ناسا، تدارک شد، و ساخت آن‏ را کارخانه هواپیماسازى روتن انجام داد.

اى. دى. -۱ یک هواپیماى تک‏‌باله فرابال است، که ارابه فرود سه‏‌چرخه دارد، و موتورهاى کوچک آن در جایگاه‌هایى درون بدنه و پشت بال نصب شده است. پسگرایى بال تا ۶۰ درجه نسبت به بدنه قابل تنظیم است. هدف از ساخت این طرح، دستیابى به نیروى زیاد برآ در زمان برخاستن و فرود آمدن، و همچنین، دستیابى به سرعت زیاد در پرواز کروز بود.

پروازهاى اى.دى.-۱ با وضعیت بال عادى در ۲۱ نوامبر ۱۹۷۹ آغاز شد؛ ولى اولین عملیات پروازى با گرداندن بال، در فوریه ۱۹۸۰ انجام شد، و بیشترین زاویه پسگرایى ۶۰ درجه در پرواز روز ۲۴ آوریل ۱۹۸۱ به دست آمد. پس از تکمیل برنامه آزمایشات ناسا، اى. دى.-۱ به روتن بازگردانده شد. جزئیاتى درباره آزمایشات و یا چگونگى تطبیق دادن مشخصات مختلف ناشى از زوایاى متفاوت بال‌هاى چپ و راست فاش نشده است.

AD-1

ناسا اى. دى.-۱، با بال‌هاى اریب در زاویه ۴۵، ۱۹۸۱

  • مراجع:
  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *