Mi-6

 

میل-۶ ۱۹۵۷ Mi-6
هلیکوپتر ترابرى سنگین
  • نامگذارى نظامى ناتو: هوک
  • همخانواده: میل-۱۰
  • سازنده: میل (اتحاد جماهیر شوروى سابق)
  • ویژگی: اولین هلیکوپتر روسى تولیدى با موتور توربینى
میل-۶ یکى از بزرگترین هلیکوپترهاى روسى است. این هلیکوپتر با وزن ۴۲،۵۰۰ کیلوگرم و با قدرت حمل ۹۰ نفر سرنشین، براى مدت ۱۱ سال بزرگترین هلیکوپتر جهان بود. از جهاتى، میل-۶ با هلیکوپتر امریکایى سى.اچ.-۵۳ ئى. ساخت سیکورسکى قابل‏‌مقایسه است.

میل-۶ اولین هلیکوپترى است که در شوروى (سابق) با موتور توربینى تولید شد، و ضمناً اولین هلیکوپتر روسى مجهز به دو موتور جت است؛ به همین دلیل، مصرف سوخت زیادى دارد، و ۲،۷۵۰ کیلوگرم سوخت به ازاى هر ساعت پرواز مصرف مى‏کند. جعبه‏‌دنده ۷،۰۰۰ پوندى میل-۶ از وزن مجموع دو موتور آن هم سنگین‌تر است. در کابین خلبان میل-۶ متخصص ناوبرى در بخش شیشه‏‌اى دماغه جا می‌گیرد که میدان دید خوبى دارد، و دو نفر خلبان و یک نفر مهندس پرواز و یک نفر کاربر رادیو در پشت و بالاى سر ناوبر قرار می‌گیرند. میل-۶ دو بال کوتاه دارد که در زیر و پشت پروانه اصلى نصب شده، و بار وارد بر پروانه را تا ۲۰%کاهش می‌دهد. براى حمل بار بیرونى، این بال‌هاى کوتاه را از بدنه جدا می‌کنند. سیستم ارابه فرود میل-۶ شامل سه چرخ ثابت است که دو چرخ اصلى به ترمز مجهز است.

اولین پیش‌‏نمونه میل-۶ در اواسط سال ۱۹۵۷ پرواز کرد، و پس از مدتى، تولیدش آغاز شد. میل-۶ رکورد بارگیرى هلیکوپترهاى پیشین را شکست، و اولین هلیکوپترى بود که با سرعت بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کرد. در بین سال‌هاى ۱۹۵۹ تا ۱۹۸۱ مجموعاً بیش از ۱،۰۰۰ فروند از انواع نظامى و غیرنظامى میل-۶ تولید شد. از این هلیکوپترها در سراسر اروپاى شرقى براى جابجایى و مونتاژ خطوط انتقال نیرو، خطوط لوله، عملیات ساختمانى، و ساختن دودکش‌ها و برج‌هاى فولادى استفاده می‌شود. در حادثه چرنوبیل هم از میل-۶ براى رها کردن مواد حفاظتى درون رآکتور آسیب‏‌دیده استفاده شد.

با اصلاح سازه میل-۶ براى افزایش قدرت حمل بار، هلیکوپتر سنگین میل-۱۰ (هارک) ساخته شد. میل-۱۰ از نظر شکل بدنه وارابه‏‌هاى فرود با میل-۶ تفاوت دارد، ولى سیستم پروانه، موتورها، واحد انتقال قدرت، و سیستم هیدرولیک آنها یکسان است. سطح زیرین بدنه میل-۱۰ تا ناحیه دم، صاف و یک‌دست است که امکان جاسازى و حمل بارهاى بیرونى بسته‏‌بندى شده را در بین چهار چرخ فراهم می‌کند. تا سال ۱۹۸۱ مجموعاً ۷۰ فروند میل-۱۰ تولید شد که عمدتاً در صنایع ساختمانى شوروى (سابق) به کار گرفته شدند.

MI-6

میل-۶ یکى از سنگین‏‌ترین هلیکوپترهاى روسى است و به دو موتور توربینى مجهز است.

  • انواع مدل‌ها:
  • کاربران: اتحاد جماهیر شوروى (سابق)، کشورهاى اروپاى شرقى، مصر، الجزایر، اتیوپى، عراق، سوریه، پرو، ویتنام، اندونزى
  • تعداد تولید شده: (تا سال ۱۹۸۱)  ۱،۰۰۰ فروند
  • قیمت:
سه‌نما

سه‌‏نماى میل-۶ (هوک)

مشخصات فنی

مشخصات فنی

  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *