پرواز

مثل هر مکان عمومی دیگر، امکان اخراج افراد از هواپیما به دلایل کاملاً منطقی ولی در ظاهر عجیب، وجود دارد. هنگامی که سوار هواپیما می‌شوید باید بدانید که خلبان، مدیر این وسیله نقلیه است، همه مسائل را راهبری می‌کند و در مواقع لزوم می‌تواند برای بهتر شدن شرایط پرواز، از اهرم‌های قانونی خاصی استفاده کند. یکی از این اهرم‌ها، صدور حکم اخراج سرنشینان هواپیماست. احتمالاً برای شما این سؤال پیش می‌آید که مگر می‌توان کسی را از هواپیما اخراج کرد؟ بله! شاید یکی از رفتارهای شما در خانه و یا محل کارتان کاملاً طبیعی و یا دست‌کم اندکی آزاردهنده باشد، ولی همین رفتارها در هواپیماها می‌تواند باعث اخراج شما از هواپیما شود.

در اینجا مواردی که باعث اخراج از هواپیما می‌شود ذکر شده است.

  • در آوردن پاها از کفش: این مورد، تنها در مورد پرواز صدق نمی‌کند. درآوردن پا از کفش در بسیاری از مواقع و در اماکنی که رایج نیست، سبب آزار و اذیت افراد می‌شود. طبیعی است که درآوردن پا از کفش، سبب انتشار بویی نامطبوع در فضا می‌شود. اکنون تصور کنید که در محیطی بسته مثل هواپیما نشسته‌اید و مثل خانه هم نمی‌توان پنجره‌ای را برای تهویه هوا باز کرد! حتماً می‌توانید این سخت‌گیری را به خود قبولانید که در صورتی که کسی در هواپیما مرتکب چنین بی‌ادبی شود، سزاوار اخراج از پرواز است.
  • خم کردن زانوها در بغل: واقعیت این است که به طور کلی زمانی که با هواپیما سفر می‌کنید، پاها فضای مناسبی ندارند، بالاخص چنانچه سفر شما در کلاس اقتصادی انجام گیرد. البته که بیشتر ما یاد می‌گیریم که در حین پروازهای طولانی چگونه بنشینیم تا اینکه بخواهیم کلاس پروازی خود را بالاتر ببریم. هر کدام از مسافران حق دارند تا پشتی صندلی خود را تا میزان مجاز خم کنند. خم کردن زانوها و ایجاد مزاحمت می‌تواند یکی از دلایل اخراج از هواپیما باشد ولی بعضی از مسافران بدخلق با استفاده از ابزار دفاعی خم‌کردن زانوها مانع از انجام این کار توسط مسافر ردیف جلو می‌شوند. در این شرایط شخص، زانوهای خود را به سینی پشت صندلی جلویی چسبانده و مطمئن می‌شود که فرد ردیف جلو نخواهد توانست که رو به عقب بیاید.
  • آوردن ابزار موسیقی به داخل هواپیما: برای کسانی که دست به ساز هستند، همراه داشتن آلات موسیقی یک امر الزامی به حساب می‌آید. باید به یاد داشته باشیم که در قوانین و مقررات کلی پروازها در تمام ایرلاین‌ها، ورود اشیاء بزرگ و نوک‌تیز، هر چه که باشد، غیرقانونی است. ادوات موسیقی هم یکی از همین موارد است و ورود این نوع وسایل به داخل هواپیما ممنوع است. کسانی که با اصرار و توجیه اینکه سازشان هیچ خطری برای دیگر مسافران ندارد و به هر نحوی می‌خواهند آن را به داخل هواپیما بیاورند، با عذر و اخراج از جانب کادر پرواز روبرو می‌شوند.
  • آواز خواندن در هواپیما: در ماه مه ۲۰۱۳ علت عجیب‌تری برای اخراج یک مسافر از یک پرواز دیگر داخلی در ایالات متحده آمریکا پیدا شد. یک زن، دقایقی پس از اینکه هواپیما پرواز خود را آغاز کرد، خواندن آوازی از ویتنی هیوستون، خواننده مشهور را شروع کرد. وقتی از این زن خواستند به کار خود پایان دهد وی نپذیرفت و در نهایت هواپیمایی که قرار بود از لس‌آنجلس به نیویورک برود در فرودگاه کانزاس، فرود اضطراری کرد تا این زن به وسیله ماموران به بیرون از هواپیما هدایت شود. جالب است بدانید با وجود این که این زن به جرمی محکوم نشد، این هواپیما از پذیرفتن دوباره او و رساندنش به مقصد سر باز زد.
  • شکایت در مورد گریه کودکان: زمانی‌که یک بچه شروع به گریه‌کردن می‌کند، آرزو می‌کنیم تا یک دکمه جادویی برای خاموش کردن صدای آن وجود داشت. صدای گریه‌های بی‌پایان یک کودک برای اکثر افراد ناخوشایند است، ولی این طبیعی بوده و معمولاً نمی‌توان کمکی به آنها کرد. این موضوع سبب می‌شود که برخی از مسافرانی ناخوشنود از این وضعیت، پیشنهادی برای رفع آن ارائه کنند. در بعضی موارد، اشخاص از این که در کنار یک مادر و کودک نشسته‌اند شکایت می‌کنند و در صورتی که شکایت خود را ادامه دهند می‌تواند باعث اخراج از هواپیما شود و باید با پرواز دیگری به مسیر خود ادامه دهد. شکایت از گریه کودکان و توهین به خانواده آنها یکی از علل اخراج از پرواز است.
  • در صورتی که بیش از حد چاق باشید: در موارد خاص، امکان دارد که یک مسافر سنگین‌وزن، توانایی پرواز نداشته باشد و این موضوع، برای خدمه پرواز قابل لمس است. هرچند که این موضوع، خجالت‌آور است ولی شرکت‌های هواپیمایی ایمنی مسافران را در اولویت قرار می‌دهند. این افراد نه‌تنها نمی‌توانند به راحتی در هواپیما بنشینند بلکه امکان دارد برای مسافران ردیف خود هم آزاردهنده باشند. بنابراین اغلب خطوط هوایی تصریح می‌کنند که تنها افرادی که بتوانند بر روی یک صندلی نشسته و کمربند ایمنی را ببندند، مجاز به سفر با آنها هستند. در شرایط خاص، بعضی از خطوط هوایی مهربانی بیشتری نشان می‌دهند. در سال ۲۰۱۰ یک زن ریز اندام صندلی خود را به یک نوجوان با وزن بیش از اندازه داد تا او بتواند از هر دو صندلی استفاده کند.

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *