اورو ۵۰۴

۱۹۱۳

Avro 504

هواپیماى آموزشى دوسرنشینه
  • سازنده: اورو (انگلستان)
  • ویژگی: از اولین هواپیماهاى آموزشى، هواپیمای دوباله جنگ جهانی اول
۵۰۴ کى. علاوه بر شایستگی‌هاى ذاتى، به دلیل ارتباط با «مدرسه پرواز ویژه» در گاسپورت (انگلستان)، که سرگرد اسمیت‏‌بارى آن‏ را در ژوئیه ۱۹۱۷ تأسیس کرده بود، نمونه برجسته‏‌اى از هواپیماهاى آموزشى محسوب مى‏‌شود. هواپیماهاى خانواده ۵۰۴، پرنده‏‌هاى دو باله‏‌اى با موتور کششى بودند. سیر تکاملى این خانواده از هواپیماهاى دوباله اى. وى. رو در سال ۱۹۰۸ شروع شد، و با چهار نوع هواپیماى سه‏‌باله خود او، هواپیماى دوباله تایپ دى. در ۱۹۱۱ (از اولین هواپیماهاى دریایى انگلیسى)، و اورو ۵۰۰ (تایپ ئى.) در سال ۱۹۱۲ ادامه یافت. تأثیر هواپیماى دوباله گوپى ۲ هم در این روند، قابل‏‌توجه است. پیش‏‌نمونه ۵۰۴ در ۱۹۱۳ ساخته شد، و به‏‌سرعت قابلیت‌هاى خود را در زمینه‏‌هاى عملکرد پرواز و هدایت نشان داد. مدل‌هاى متعددى از این هواپیما براى استفاده «سپاه پروازى سلطنتى» و «سرویس هوایى نیروى دریایى سلطنتى» فراهم شدند، که براى نبرد هوایى و بمباران به کار گرفته شدند. تاریخى‏‌ترین عملیات این مدل، یورش به زپلین‌ها در فردریش‏‌هافن در ۲۱ نوامبر ۱۹۱۴ بود؛ هر هواپیما، چهار بمب ۹/۰۷ کیلوگرمى (۲۰ پوندى) را حمل کرد، و انفجار عظیمى را در تأسیسات گاز به وجود آورد.

با استفاده از موتور جینوم مونوسوپیپ با توان ۱۰۰ اسب‏‌بخار، مدل ۵۰۴  ج.، مشهور به مونو اورو، در پائیز ۱۹۱۶ساخته شد. یکى از اولین واحدهایى که این مدل را به کار گرفتند، مدرسه پروازى گاسپورت بود. از دلایل موفقیت ۵۰۴ ج. در کار آموزش، قابلیت مشخص کردن هدایت اشتباه بود. استفاده از یک جایگاه جدید براى استفاده موتورهاى دورانى مختلف، به ساخت ۵۰۴ کى. انجامید که استاندارد اورو هم نامیده شد. این مدل تا اواخر دهه ۱۹۲۰ همچنان در خدمت «نیروى هوایى سلطنتى» باقى ماند، تا آنکه مدل ۵۰۴ ان.، مجهز به موتور شعاعى آرمسترانگ سیدلى لینکس، ساخته شد.

در سالهاى ۱۹۱۳ تا ۱۹۳۲، تعداد تقریبی ۱۱،۳۰۳ فروند از انواع اورو ۵۰۴ها براى مصارف تفریحى، جابجایى، یا آموزشى تولید شد که به خدمت نیروهاى هوایى کشورهاى مختلف درآمدند.

504K

اورو ۵۰۴ کى.، یک هواپیماى آموزشى حرفه‏‌اى

سه‌نما

شکل سه‌نمای اورو ۵۰۴ کی.

  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *