md-80

 

ام.دی.-۸۰

۱۹۷۹

MD-80

هواپیماى مسافربرى نزدیک‌برد/میان‏‌برد
  • همخانواده: دى.سى.-۹
  • سازنده: مک‏دانل داگلاس (ایالات متحده امریکا)
شعبه داگلاس از شرکت مک‏‌دانل داگلاس بعد از سال ۱۹۷۵ طرح‌هاى مختلفى را براى ارتقاء دى.سى.-۹ با به‏‌کارگیرى مدل‌هاى جدیدتر موتور پرات اند ویتنى ج.تى.۸ دى. موردبررسى قرار داد. طى این برنامه تحقیقاتى، در نهم ژانویه ۱۹۷۵ یک موتور جدید ج.تى.۸ دى.-۱۰۹ بر روى یک فروند دى.سى.-۹ نصب شد تا اطلاعات دقیق موتور ثبت شود. همزمان با آزمایش موتورهاى جدید و براى استفاده از فرصت به‏‌دست آمده، تغییراتى مثل استفاده از بال‌هاى فرابحرانى و بدنه کشیده‏‌تر هم بر روى هواپیما انجام مى‏‌شد. با جلب نظر بازار و با پشتیبانى چند خط هوایى اروپایى و امریکایى، پیگیرى جدى برنامه اصلاحى آغاز شد که به پرواز اولین پیش‏‌نمونه دى.سى.-۹ سوپر ۸۰ در ۱۸ اکتبر ۱۹۷۹ انجامید.

از همان ابتدا، سه مدل فرعى براى سوپر ۸۰ مطرح بود که تفاوت اصلى آنها، نه در ابعاد کلى، بلکه در توان موتور، ظرفیت حمل سوخت، و وزن‌هاى عملیاتى بود. پیش‏‌نمونه‏‌هاى هر سه مدل فرعى تا ۱۹۸۴ پرواز کرده بودند. در ۱۹۸۴ نام ام.دى.-۸۰ براى طرح جدید برگزیده شد، و سه مدل فرعى پیشنهادى را ام.دى.-۸۱، ام.دى.-۸۲، و ام.دى.-۸۳ نامیدند. ام.دى.-۸۱ در ۲۶ اوت ۱۹۸۰ گواهینامه صلاحیت پروازى را از «اداره هوانوردى فدرال» دریافت کرد، و در پنجم اکتبر به خدمت سوئیس‏‌ایر درآمد.

تا ابتداى سال ۱۹۸۷ مک‏‌دانل داگلاس براى ۵۵۵ فروند از هواپیماهاى خانواده ام.دى.-۸۰ درخواست خرید قطعى و براى ۲۷۵ فروند درخواست خرید مشروط دریافت کرده بود. یک‏‌هزارمین فروند هواپیماى ام.دى.-۸۰ در ۲۳ مارس ۱۹۹۲ تحویل مشتری شد.

md80

یک فروند ام.دی.-۸۰ در فاز تقرب

  • انواع مدل‌ها: MD-81 (مدل پایه با ظرفیت حمل حداکثر ۱۷۲ نفر)، MD-82 (هشتم ژانویه ۱۹۸۱)،
    MD-83 (17 دسامبر ۱۹۸۴، با برد بیشتر)، MD-87 (چهارم دسامبر ۶۱۹۸، مدلى با بدنه کوتاهتر براى حمل حداکثر ۱۳۹ نفر در نوع تک‏‌کلاسه)، MD-88 (15 اوت ۱۹۸۷، شبیه ام.دى.-۸۲، با موتورها و سیستم‌هاى ارتقاءیافته)
  • کاربران:
  • تعداد تولید شده: (تا سال ۱۹۹۹) ۱،۱۹۱ فروند
  • قیمت:
MD80-3view

شکل سه‌نمای خانواده ام.دی.-۸۰

مشخصات فنی ام.دی.-۸۱

مشخصات فنی

  • مراجع:

  • تاریخ آخرین بازبینی:

 

By

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *